13

13. sayısını çıkaran öykü dergisi, üçüncü yılında okurunu “Mit ve Öykü” dosyasıyla selamlıyor. Burcu Bayer, Güneş Vezir, M. Bilgin Saydam, Dürdane Çınar ve Ecehan Biçen “Mit ve Öykü” dosyasının eleştiri yazarları. Ömer Lekesiz, Necip Tosun, Özgür Taburoğlu, Gönül Yonar, Abdullah Başaran, Ahmet Melih Karauğuz, Gülhan Tuğba Çelik ise birbirinden kıymetli cevaplarıyla dosya soruşturmasında yer alıyor. Burcu Bayer’in “Mit 101 Okuma Listesi” ise meraklıları için pusula değeri taşıyor.

Cemal Şakar’ın “İslamcı Öykünün Gelenek ve Modernite Arasındaki Salınımı” ve Abdullah Başaran’ın “Ejderha’yı Yenmek: Özkan Gözel’e Üç Soru” yazıları bu sayısının dikkat edilmesi gereken metinlerinden. Necip Tosun ise alışagelmiş “Öykücünün Günlüğü” köşesiyle bir kez daha karşımızda.

M. Fatih Kutan, soruyor Sabri Gürses cevaplıyor; bir okurun, bir çevirmene sorduğu meraklı soruları ve çevirmenin o sorulara verdiği muzip cevapları sakın ola atlamayın. Ertuğrul Emin Akgün “Altı Adımda” köşesine devam ediyor: “Altı Adımda Nasıl Entelektüel Olunur” sorusunu sizler için yanıtlıyor. Bu sayıda Selman Bayer’in imzasını taşıyan “Yeni Başlayanlar İçin Edebiyat” köşesi ise düşündürücü nitelikte.

Post Öykü, bir öykü dergisi olmanın hakkını bu sayı da veriyor!
Emre Ergin, Handan Acar Yıldız, Hasan Şentürk, Betül Nurata, Ahmet Topbaş, Selma Aksoy Türköz ve Ekrem Polat bu sayının serbest çalışan öykücüleri. Remzi Şimşek, Senem Gezeroğlu, Gülhan Tuba Çelik, M. Nezihi Pesen ve Enes Gündoğdu’nun öykülerini ise “15 Temmuz Öykü Atölyesi” başlığının altında bulabilirsiniz.

“Nakavta Övgü: Öykü Gazetesi” yazısıyla M. Fatih Kutan yine 13. sayıda, yeni çıkan bir dergiyi sevabıyla günahıyla inceliyor. Güven Adıgüzel ise “Kırkıncı Oda” başlığı altında bazen acı, bazen tatlı damaklarımıza şeker niyetine kısa denemeler kaleme alıyor.

Ve tabii ki Post Kitap!
“Eleştirinin Kapısı” yazısıyla Burcu Bayer, Feyza Hepçilingirler’in Kırmızı Kedi Yayınlarından çıkan “Öyküyü Okumak” kitabını; “Sessizlik Kontenjanı” yazısıyla Ertuğrul Emin Akgün, Güray Süngü’nün İz Yayıncılıktan çıkan “Vicdan Sızlar” kitabını ele alıyor. “Çoğul Bakış” köşesinin Post Öykü 3.1’deki konuğu ise “Acziyetin Tekniği” kitabıyla Emre Ergin! İsmail Özen, Abdullah Harmancı, Mehmet Kahraman ve Ali Güney tabiri caizse genç kalemi araya alıp sıkıştıdıkça sıkıştırıyorlar! Son olarak Post Öykü, Pinhan Yayıncılıka soruyor: “Edebiyat kategorisinde tezgahta neler var?”

Öykü okurları, meraklıları, koleksiyonerleri, akademik çalışanları ve daha niceleri için Post Öykü kasım-aralık sayısı raflarda yerini aldı! Soğutmayınız.