14

Post Öykü 14. sayısında da bir öykü dergisi olduğunu okuruna en iyi öyküleriyle hatırlatıyor. Arda Arel, Emre Ergin, Bülent Ayyıldız, Şeyda Arslan, Cemal Şakar, Akif Hasan Kaya, İbrahim Aslaner, Yasin Özdil, Yusuf Bahri Gültekin Post Öykü Ocak-Şubat sayısının öykücüleri. Feriba Vefi’den “Okyanusa Bakan Kulübe” öyküsünü Turgay Şafak’ın çevirisiyle okuyabilirsiniz. Selman Bayer, edebiyata yeni başlayanlar için Anektod Enteli’ni anlatıyor. Asım Öz’ün kaleminden kıymetli bir eleştiri, “Arka Kapak Dergisini Konumlandırmayı Denemek” bu sayıda göze çarpan metinler arasında. Özkan Gözel, Post Öykü 3.2’de “Zygmunt Bauman’ın Postmodern Etiğine Reddiye” yapıyor. 14. sayıda Post Öykü soruyor Murat Başhekim yanıtlıyor! Okuruna duyurulur, Murat Başhekim röportajını kaçırmayın!

Ocak-Şubat dosyası: Fantastik ve Öykü!
Editörlüğünü Arda Arel’in yaptığı “Fantastik ve Öykü” dosyasında; “Fantezi Edebiyatına Giriş 101”  yazısıyla Bülent Ayyıldız, yeni başlayanlara ders niteliğinde fantezi edebiyatını anlatıyor. Gönül Yonar’ın kaleminden “Todorov’u Anlamak” kritiğini mutlaka okuyun! Ertuğrul Emin Akgün, “Bir İmkansız Tanım Denemesi” yazısında büyülü gerçekçilik, fantastik ve bilimkurgu ayrımını inceliyor. Ecehan Biçen Mistisizm-Pozitivizm tartışmasında fantezi edebiyatı inceliyor. Ve soruşturma… Post Öykü soruyor: “Fantastik öykü mümkün müdür?” Aşkın Güngör, Barış Müstecaplıoğlu, Emre Ergin, Erbuğ Kaya, İsmail Isparta, Naime Erkovan, Yiğit Değer Bengi cevaplıyor. Selma Aksoy Türköz’ün çevirisini yaptığı kritikte Trevor Green “Fantastik Neden Önemlidir”i masaya yatırıyor. Dosyada Kayıp Rıhtım ve FrpNet ile yapılmış iki mini söyleşi de var. Nurseli Gamze, cumhuriyet öncesi bir roman olan “Canvermezler Tekkesi”nde fantastiğin izini sürerken, Burcu Bayer de meraklısı için epeyce teorik bir okuma listesi hazırlıyor.

Tabii ki Post Kitap!
Post Kitap’ın merakla beklenen köşesi “Çoğul Bakış”ta bu sayı; Abdullah Harmancı, İsmail Özen, Hale Sert, Mehmet Kahraman, Ali Güney ve Betül Ok, Mukadder Gemici’nin son öykü kitabı “Kar Makamı”nı inceliyor. Dürdane Çınar, Nurcan Toprak’tan “Depresyon Hırkası”nı; Gülhan Tuba Çelik, Necip Tosun’dan “Öykümüzün Sınır Taşları”nı; Selma Aksoy Türköz, Bünyamin Demirci’den Yeraltı Bulutlarını ele alıyor. Yeni çıkan kitaplarıyla Post Dükkan’a da göz atmayı unutmayın.

İçinde fantastik  dosyasıyla Post Öykü Ocak-Şubat sayısı, raflardaki yerini aldı, bekletmeyin!