Görkemli Sessizlik – Spencer Holst

İki Alaska boz ayısı küçük bir sirk topluluğuna katıldı. Bu çift, bir gece geçit töreninde kapalı vagon çekerken görülmüştü. Onlara takla atmaları, kendi etraflarında dönmeleri, kafalarının üzerinde durmaları ve arka ayakları üzerinde durarak pençe pençeye uyumla adım atmaları öğretildi. Spot ışıkları altında dans eden biri erkek diğeri dişi iki ayı çok geçmeden kalabalığın favorisi oldu. Sirk, Kanada’dan California’ya batı sahili boyunca güneye inerek turne düzenledi. Ve Meksika’ya ve Panama’dan geçerek Güney Amerika’ya, Andes Dağı’na ve Şili boyunca en güneye Tierra del Fuego Adaları’na…

Burada bir jaguar, jonglörün üzerine atladı; jonglör sirkin sahibiydi. Sonrasında hayvan eğitmenini ölümcül bir şekilde yaraladı. Şoka girmiş sirk göstericileri dehşet ve korku içinde kaçıştılar. Bu kargaşa içinde, ayılar kendi yollarına gittiler. Bir eğitmenleri olmadan yoğun ağaçlıklara ve hırçın rüzgarlara sahip Antarktika-altı adalarda başıboş dolandılar. İnsanlardan tamamen uzakta kuş uçmaz kervan geçmez bir adada, iklimi de uygun bulduklarından çiftleştiler, büyüdüler, çoğaldılar ve bir kaç nesil sonra tüm adaya yayıldılar. Aslında çok geçmeden bu iki ayının torunları, komşu adalardan yarım düzinesine göç etti ve yetmiş yıl sonra nihayet bilim adamları ayıları bulup heyecan içinde onları araştırmaya başladılar; ayıların tümünün sirk numaralarını kusursuz bir şekilde sergilediklerini keşfettiler.

Gökyüzünün açık olduğu dolunaylı gecelerde ayılar dans etmek için toplanır. Tüm yavruları etraflarında daire oluşturacak şekilde toplarlar. Kireç yatağına düşen bir meteorun oluşturduğu dairemsi kraterin rüzgardan uzak ışıltılı merkezine hep beraber toplanırlar. Kraterin camsı duvarları kireç beyazıdır, zemini beyaz çakıl taşlarıyla bezelidir ve krater çıplak ve kuraktır. Bitki örtüsü barındırmaz. Ay kraterin üzerinde yükseldiğinde ışık duvarlardan yansıyarak krateri ay ışıklarıyla doldurur böylece kraterin zemini etrafındaki her yerden çok daha parlak olur. Bilim adamları, dolunayın ayılara sirkteki spot ışıkları hatırlattığını ve ayıların bu yüzden dans ettiğini tahmin ederler. Yine de torunların hangi müzikle dans ettiği sorulabilir.

Pençe pençeye, ahenk içinde adımlar… Dolunayın ve güney ışıklarının altında, görkemli sessizliğin içinde dans ederken kafalarının içinde hangi müziği duyuyor olabilirler?

Çeviri: Elif Merve
Post Öykü 2